Luke’s Pinot Noir, Balfour Winery
Light raspberry/cherry nose with a hint of grilled meat. Palate is light too, but don’t let that fool you into thinking this is a lightweight wine. This is an English Pinot Noir that wouldn’t be out of place in a Burgundy tasting. Those raspberry/cherry notes are persistent with sour plum
£29.00
| Body | Medium-bodied |
|---|---|
| Colour / Style | Red |
| Country | UK |
| Region | Kent |
| Grape | Pinot Noir/Pinot Nero |
| Pack detail | 75cl |
| ABV | ABV 12% |
Nannette’s Rosé, Balfour Winery
As pale as a Provençal rosé, this English Rosé is so good even Shaun – avowed rosé disparager that he is – took a double-take.
£24.00
| Body | Light-bodied |
|---|---|
| Colour / Style | Rosé |
| Country | UK |
| Region | Kent |
| Blend | Pinot Meunier 50%, Pinot Noir 35%, Chardonnay 15% |
| Pack detail | 75 cl |
| ABV | ABV 12% |
Rathfinny Estate Classic Cuvée MAGNUM
Q: What's better than a bottle of delicious Sussex sparkling wine? A: A double-sized bottle of delicious Sussex sparkling wine!
£62.00
| Body | Medium-bodied |
|---|---|
| Colour / Style | Sparkling |
| Country | UK |
| Region | Sussex |
| Blend | Chardonnay, Pinot Meunier, Pinot Noir |
| Pack detail | Magnum (150cl) |
| ABV | ABV 12.5% |
Vodka & Rhubarb in a Can, East London Liquor Co.
ELLC's British Wheat Vodka cut with natural rhubarb soda.
£4.00
| Spirit/fortified wine type | Vodka |
|---|---|
| Region | London & South East England |
| Pack detail | 250ml |
| ABV | ABV 4.6% |
Cotswolds Cream Liqueur 70cl
Bailey's who? This is absolutely delicious, surprisingly light and silky, the cream carries delicious vanilla and butterscotch notes, and a lovely hint of maltiness. There are subtle hints of the Single Malt Whiskey that is used to make this.
£25.00
| Spirit/fortified wine type | Cream liqueur |
|---|---|
| Region | South West England |
| Pack detail | 70cl |
| ABV | ABV 17% |
The White, Bacchus & Pinot Blanc, Balfour Winery
The Bacchus grape variety is not well known the world over but is fast establishing as a grape best suited to Britain's cooler vineyards. This refreshingly light wine blends Bacchus with better known cool-climate varietal, Pinot Blanc, and will pleasantly surprise you with how far English white wine making has
£20.00
| Body | Light-bodied |
|---|---|
| Colour / Style | White |
| Country | UK |
| Region | Kent |
| Production method | Sustainable |
| Pack detail | 75cl |
| Dietary | Vegan |
| ABV | ABV 11% |
Skye’s Chardonnay, Balfour Winery
This wine comes entirely from grafted Burgundian vines, grown on Kentish clay soil. Unoaked style: this is all about the character of the chardonnay – zesty, fresh and Chablis-like in style. Lingering complexity: this is proof that you don’t need oak to make interesting wine. There’s plenty of texture from the extended
£25.00
| Body | Medium-bodied |
|---|---|
| Colour / Style | White |
| Country | UK |
| Region | Kent |
| Grape | Chardonnay |
| Pack detail | 75cl |
| ABV | ABV 12% |
Low Alcohol Cider (0.5%), Sheppy’s
A great, crisp, refreshing, no alcohol cider* where the only that's been removed is the alcohol.
£2.90
| Beer style (display) | Alcohol-free Cider |
|---|---|
| Country | UK |
| Region | South West England |
| Pack detail | 500ml, Bottle |
| ABV | ABV <0.5% |
Rum & Ginger in a Can, East London Liquor Co.
A hit of ginger beer, a kick of red chilli and a shot of ELLC's Demerara Rum.
£4.00
| Spirit/fortified wine type | Cocktail in a can |
|---|---|
| Region | London & South East England |
| Pack detail | 250ml |
| ABV | ABV 4.6% |
Loading...
No more products available...
Load Product Error





