Country
Successfully added to your basket
Apply
Showing all 8 resultsSorted by popularity
Original Tap 7, Schneider Weisse
It's the art of brewing in its purest form for true wheat beer connoisseurs: "Original" – the traditional wheat beer brewed unaltered in accordance with the original recipe of Georg I. Schneider since 1872 – and since then simply marquee. Of a deep amber colour, harmonically balanced and strong. That's
£4.00
| Beer style (display) | Wheat beer |
|---|---|
| Country | Germany |
| Region | Bavaria |
| Pack detail | 330ml, Bottle |
| ABV | ABV 5.4% |
Bergdolt-Reif & Nett Grauburgunder Mandelberg
An incredible bottle of delicious loveliness, need we say more?Well, we could add that this incredible bottle of delicious loveliness is available exclusively in the UK from Rise & Vine.
£34.00
| Body | Full-bodied |
|---|---|
| Colour / Style | White |
| Country | Germany |
| Region | Pfalz |
| Blend | Pinot Gris |
| Production method | Organic, Oaked |
| Pack detail | Screw Cap, 75cl |
| ABV | ABV 13% |
Monkey 47 Dry Gin
An unusual gin developed in the middle of the last century at the Wild Monkey Gasthaus in Germany's Black Forest. A third of Monkey 47's botanicals are still harvested from the Black Forest including unusual elements such as spruce shoots and lingonberries.
£52.00
Riesling Kalkstein, Reh Kendermann
A cheeky little dry Riesling with plenty of character and excellent value.
£18.00
| Body | Medium-bodied |
|---|---|
| Colour / Style | White |
| Country | Germany |
| Region | Pfalz |
| Grape | Riesling |
| Pack detail | Screw Cap |
| ABV | ABV 12.5% |
Weingut AJ Adam im Pfarrgarten Riesling Feinherb
We love a dry Riesling at R&V but occasionally we like to show our sweet side. This is by no means a sweet and sticky dessert wine, it's what is best described as an off-dry wine, still crisp with bracing, citrus acidity, but with just the slightest hint of zingy,
£22.00
| Body | Light-bodied |
|---|---|
| Colour / Style | White, Off-dry |
| Country | Germany |
| Region | Mosel |
| Grape | Riesling |
| Pack detail | 75cl |
| ABV | ABV 10% |
Spätburgunder, Fritz Walter
What can we say about the Germanic delight that is Spätburgunder - it's freakin' awesome! Spätburgunder loosely translates as 'done in a burgundy style' so think light, fruity, ruby colour and mouth-wateringly delicious. With warm cherry, rose and tobacco in the nose. Clean, soft, herbal, redcurrant/cherry, smoky/ham background. Very French
£17.00
| Body | Medium-bodied |
|---|---|
| Colour / Style | Red |
| Country | Germany |
| Region | Pfalz |
| Blend | Pinot Noir |
| Pack detail | 75cl |
| ABV | ABV 14% |
Berliner Pilsner
Berlin, du bist so wunderbar! Every Berliner badge carries the breezy salute to the German capital, and the beer itself is about as good a representation of Berlin’s hyper cool work-hard play-hard mentality as you could hope for. Though the beer is an icon in its own right, the brewery
£3.00
| Beer style (display) | Pilsner lager |
|---|---|
| Country | Germany |
| Region | Brandenburg |
| Pack detail | 500ml, Can |
| ABV | ABV 5.0% |
Schlenkerla Rauchbier Märzen
One of the smokiest, most deliciousist Rauchbiers that we've ever tasted.Part of the Rise & Vine winter ales selection
£4.10
| Beer style (display) | Smoked Ale |
|---|---|
| Country | Germany |
| Region | Bavaria |
| Pack detail | 500ml, Bottle |
| ABV | ABV 5.1% |



