Successfully added to your basket
Apply
Showing all 5 resultsSorted by popularity
Straffe Hendrik Tripel
The palate initiates a hint of caramel, soon flowing into a certain bitterness. In the finish one can discover citrus fruits and even subtle flavours of banana.
£4.50
| Beer style (display) | Strong Belgian Ale |
|---|---|
| Country | Belgium |
| Pack detail | 330ml, Bottle |
| ABV | ABV 9% |
Vinohradsky 13 – Amber Lager
Beautiful amalgam of refreshing hoppy bitterness with sweeter caramel elements from Czechia.
£5.30
Bolleke, De Koninck
OK. We confess. The name caught our puerile attention. But then we tasted it and we just had to get it in.
£3.20
Père Noël, De Ranke
Part of the Rise & Vine winter ales selection
£4.20
| Beer style (display) | Festive Ale |
|---|---|
| Country | Belgium |
| Pack detail | 330ml, Bottle |
| ABV | ABV 7.0% |
| Gift options | Great Christmas gift |
‘Fortitude’ Amber Ale, Bristol Beer Factory
Britain’s enviable reputation for great cask beer was built on the humble but brilliant, ‘best bitter’. In an era where the style is still enjoyed by millions, it has simultaneously been abandoned by the newest waves of innovative breweries. A beautiful amber colour, with perfect balance between finest English Maris
£3.70
| Beer style (display) | Amber Ale / Bitter |
|---|---|
| Country | UK |
| Region | South West England |
| Dietary | Vegetarian, Vegan, Gluten free |
| Pack detail | 440ml, Can |
| ABV | ABV 4.0% |

