Style
Successfully added to your basket
Apply
Showing 1–9 of 12 resultsSorted by popularity
Beavertown Gamma Ray
The concept was to create a juicy tropical beer. A brew you can sit on and drink all day, rammed with juicy malts and huge tropical aromas of mango and grapefruit.
£3.50
| Beer style (display) | American Pale Ale |
|---|---|
| Country | UK |
| Region | London & South East England |
| Dietary | Vegetarian, Vegan |
| Pack detail | 330ml, Can |
| ABV | ABV 5.4% |
Kernel Pale Ale
American style pale ale with amazing levels of hop aroma. Each batch is brewed with a different combination of hops e.g. citra, galaxy.
£3.60
| Beer style (display) | Pale Ale |
|---|---|
| Country | UK |
| Region | London & South East England |
| Dietary | Vegetarian, Vegan |
| Pack detail | 330ml, Bottle |
| ABV | ABV 5.5% |
Pressure Drop – Pale Fire
Pale Fire is the definition of the Pressure Drop mantra - “We brew what we would like to drink”. Sessionable, with tropical aromas from the Mosaic and Amarillo hops, it is a juicy pale with a balanced bitter finish.
£4.70
| Beer style (display) | Pale Ale |
|---|---|
| Country | UK |
| Region | London & South East England |
| Dietary | Vegetarian, Vegan |
| Pack detail | 440ml, Can |
| ABV | ABV 5.5% |
Kernel Table Beer
For a beer with such a modest ABV you need have no fear that it might be short on character. Like all the beers from this boutique Bermondsey brewery. It’s packed full of flavour and refreshing hoppy bitterness.
£3.10
| Beer style (display) | Pale Ale |
|---|---|
| Country | UK |
| Region | London & South East England |
| Pack detail | 330ml, Bottle |
| ABV | ABV 3.0% |
Howling Hops – Tropical Deluxe Pale Ale
Tropical Deluxe is our core pale ale. Citra, Mosaic and Simcoe do the tropical dry hop tango, while the mighty London Ale III yeast strain keeps things soft, light, and as level as a hammock. Lower in alcohol, deluxer in tropical.
£4.30
| Beer style (display) | Pale Ale |
|---|---|
| Country | UK |
| Region | London & South East England |
| Dietary | Vegetarian, Vegan |
| Pack detail | 440ml, Can |
| ABV | ABV 3.8% |
Wiper & True Kaleidoscope Pale Ale
Guy's favourite Pale Ale. Full of grapefruit juiciness.
£4.20
| Beer style (display) | Pale Ale |
|---|---|
| Country | UK |
| Region | South West England |
| Dietary | Vegan |
| Pack detail | 440ml, Can |
| ABV | ABV 4.2% |
Rituel 9, Leffe
Everybody loves Leffe, right? (Left, right, left, right!) But you can get good old Leffe everywhere, nowadays. So we've brought in this little beauty to add to and enrich your Leffe-life!
£5.00
| Beer style (display) | Strong Belgian Ale |
|---|---|
| Country | Belgium |
| Pack detail | 330ml, Bottle |
| ABV | ABV 9% |
Electric Landlady Pale Ale – Baker’s Dozen Brewery
Their flagship multi award winning single hopped Mosaic pale ale. CAMRA Champion Beer of Britain Finalist 2018 and East Midlands Regional Winner 2022. This beer is bursting with tropical mango flavour and aroma.
£4.50
| Beer style (display) | Pale Ale |
|---|---|
| Country | UK |
| Region | Midlands |
| Dietary | Vegetarian, Vegan |
| Pack detail | 440ml, Can |
| ABV | ABV 5.0% |
‘Southville Hop’ West Coast IPA, Bristol Beer Factory
American IPA, powerfully hopped with Cascade, Centennial & Simcoe hops jamming it full of tropical fruit aromas & flavours. Attractively amber in colour, this is a giant among beers, a true IPA.
£4.50
| Beer style (display) | American IPA |
|---|---|
| Country | UK |
| Region | South West England |
| Dietary | Vegetarian, Vegan |
| Pack detail | 440ml, Can |
| ABV | ABV 6.5% |
Loading...
No more products available...
Load Product Error
