Successfully added to your basket
Sierra Nevada Pale Ale
The beer that started the American revolution. (The American craft beer revolution, that is!)
| Beer style (display) | American Pale Ale |
|---|---|
| Country | USA |
| Region | California |
| Pack detail | 330ml, Bottle |
| ABV | ABV 5.6% |
£3.00
Out of stock
Add to My Favourites
Add to My Favourites
One of the beers that sparked the American craft beer revolution: Sierra Nevada Pale Ale is bold hoppiness and smooth malt flavor shocked taste buds — right before sparking the American craft beer revolution. Pale Ale is still the one hopped to perfection, and still the one you’re proud to share.
Pale Ale put Cascade hops on the map, their intense aromas of citrus and pine finding balance with the subtle sweetness of caramelized malt.
We also recommend
Brooklyn Lager
£3.30| Beer style (display) | Lager |
|---|---|
| Country | USA |
| Region | New York |
| Pack detail | 330ml, Bottle |
| ABV | ABV 5.2% |
Wiper & True Kaleidoscope Pale Ale
£4.20| Beer style (display) | Pale Ale |
|---|---|
| Country | UK |
| Region | South West England |
| Dietary | Vegan |
| Pack detail | 440ml, Can |
| ABV | ABV 4.2% |
Kernel Pale Ale
£3.60| Beer style (display) | Pale Ale |
|---|---|
| Country | UK |
| Region | London & South East England |
| Dietary | Vegetarian, Vegan |
| Pack detail | 330ml, Bottle |
| ABV | ABV 5.5% |

