Sassy Organic Normandy Cider
A classic Normandie cider made from 5 different varieties of organic apples. Light, golden and playful.
£3.50
| Beer style (display) | Cider |
|---|---|
| Country | UK |
| Region | Normandy |
| Pack detail | 330ml, Bottle |
| ABV | ABV 4.0% |
Mulled Cider, Sheppy’s, 75cl
Pre-spiced mulled cider, which we prefer to mulled wine, any day.The only things you need to add are heat and company.
£6.00
| Beer style (display) | Mulled Cider |
|---|---|
| Country | UK |
| Region | South West England |
| Pack detail | 75 cl, Bottle |
| ABV | ABV 4.0% |
Original Cloudy Cider, Sheppy’s
We source some of our cider from Sheppy’s Farm, just outside Taunton. Guy’s dad has been dragging him and his family there on trips back to the West Country ever since he was a kid, so when we looked for a proper West Country cider, this was already programmed into Guy’s
£3.60
| Beer style (display) | Cider |
|---|---|
| Country | UK |
| Region | South West England |
| Pack detail | 500ml, Bottle |
| ABV | ABV 4.5% |
Low Alcohol Cider (0.5%), Sheppy’s
A great, crisp, refreshing, no alcohol cider* where the only that's been removed is the alcohol.
£2.90
| Beer style (display) | Alcohol-free Cider |
|---|---|
| Country | UK |
| Region | South West England |
| Pack detail | 500ml, Bottle |
| ABV | ABV <0.5% |
Craft Perry Cider
Sheppy’s Craft Perry is made from 5 distinct Perry pear varieties, including Blakeney Red, Hendre Huffcap and Red Pear. Aged for at least 6 months, it has a light, bright, refreshing taste, with a rich pear aroma, and compliments savoury dishes such as pasta, chicken and fish dishes, or is
£4.20
| Beer style (display) | Perry |
|---|---|
| Country | UK |
| Region | South West England |
| Pack detail | 500ml, Bottle |
| ABV | ABV 7.4% |




