Successfully added to your basket
Cuvée du Château, Kasteel
One for the sippers, this one, at 11% it’s a strong as a wine, so take it slowly, savour it and you’ll find it’s worth your while.
| Beer style (display) | Strong Belgian Ale |
|---|---|
| Country | Belgium |
| Pack detail | 330ml, Bottle |
| ABV | ABV 11% |
£5.70
Out of stock
Add to My Favourites
Add to My Favourites
A premier cru quadrupel beer, aged for 10 years to create a strong (11% alcohol) concentrated, sweet-yet-complex, full-mouthed, malty beer with touches of caramel, coffee and chocolate. Beer journalists liken it to Port, although fans of oak-aged Primitivo will also spot similarities in it’s dark chocolate/cherry depths. Savour it, don’t slug it!
ALC 11%, 33cl
BELGIUM
We also recommend
Rituel 9, Leffe
£5.00| Beer style (display) | Strong Belgian Ale |
|---|---|
| Country | Belgium |
| Pack detail | 330ml, Bottle |
| ABV | ABV 9% |
Martha’s Reserve Port, Port of Leith Distillery
£18.00| Colour / Style | Red |
|---|---|
| Spirit/fortified wine type | Tawny port |
| Country | Portugal |
| Region | Duoro |
| Grape | Touriga Nacional |
| Pack detail | 75cl |
Straffe Hendrik Tripel
£4.50| Beer style (display) | Strong Belgian Ale |
|---|---|
| Country | Belgium |
| Pack detail | 330ml, Bottle |
| ABV | ABV 9% |
Original Tap 7, Schneider Weisse
£4.00| Beer style (display) | Wheat beer |
|---|---|
| Country | Germany |
| Region | Bavaria |
| Pack detail | 330ml, Bottle |
| ABV | ABV 5.4% |



