Gin, East London Liquor Co.
Our house Gin! It’s called a classic for a reason. Our London Dry Gin combines notes of citrus and juniper, ending in a bold, spicy finish. Perfect in the kitchen, on the couch, or for those virtual after-work drinks.
£35.00
| Spirit/fortified wine type | Gin |
|---|---|
| Region | London & South East England |
| Pack detail | 70cl |
| ABV | ABV 40% |
Portobello Road Gin
On the front of the palate, Portobello Road Gin has a generous slug of juniper, the mid-palate has a sustained, fresh citrus character from our use of lemon, bitter orange and coriander, which then develops into a sweet peppery finish, achieved by the use of liquorice and nutmeg.
£37.00
| Spirit/fortified wine type | Gin |
|---|---|
| Region | London & South East England |
| Pack detail | 70cl |
| ABV | ABV 42% |
Camden Hells (330ml Cans)
The original London craft lager. Still the benchmark. ’nuff said.
£2.80
| Beer style (display) | Helles lager |
|---|---|
| Country | UK |
| Region | London & South East England |
| Dietary | Vegan |
| Pack detail | 330ml, Can |
| ABV | ABV 4.6% |
Sassy Organic Normandy Cider
A classic Normandie cider made from 5 different varieties of organic apples. Light, golden and playful.
£3.50
| Beer style (display) | Cider |
|---|---|
| Country | UK |
| Region | Normandy |
| Pack detail | 330ml, Bottle |
| ABV | ABV 4.0% |
Howling Hops – Tropical Deluxe Pale Ale
Tropical Deluxe is our core pale ale. Citra, Mosaic and Simcoe do the tropical dry hop tango, while the mighty London Ale III yeast strain keeps things soft, light, and as level as a hammock. Lower in alcohol, deluxer in tropical.
£4.30
| Beer style (display) | Pale Ale |
|---|---|
| Country | UK |
| Region | London & South East England |
| Dietary | Vegetarian, Vegan |
| Pack detail | 440ml, Can |
| ABV | ABV 3.8% |
Kernel Export India Porter
| Beer style (display) | Porter |
|---|---|
| Country | UK |
| Region | London & South East England |
| Pack detail | 330ml, Bottle |
| ABV | ABV 5.5% |
Cotswolds Gin 70cl
Fresh notes of grapefruit with earthy coriander backed-up by sweet, piney juniper. A hint of perfumed Cotswolds lavender on the nose. Clean, pine juniper spice with fresh citrussy grapefruit. A touch of dryness from the angelica root, with eucalyptus notes from bay leaf. Subtle lime and lavender on the palate,
£45.00
Plymouth Gin 70cl
An elegant redesign of Plymouth, matching up their much respected and geographically protected gin with an old-school chunky bottle and their traditional branding. A must have for any home cocktail bar or lovers of a gin and tonic.
£37.00
| Spirit/fortified wine type | Gin |
|---|---|
| Region | South West England |
| Pack detail | 70cl |
| ABV | ABV 41.2% |
Lind & Lime Organic Gin
Named after James Lind, described on Wikipedia as ‘pioneer of naval hygiene', which does not mean that he was lint-free, but rather discovered the curative power of limes over scurvy.
£42.00
| Spirit/fortified wine type | Organic Gin |
|---|---|
| Region | Scotland |
| Production method | Sustainable production, Organic |
| Pack detail | 70cl |
| ABV | ABV 44% |
Loading...
No more products available...
Load Product Error



