Rathfinny Estate Classic Cuvée MAGNUM
Q: What's better than a bottle of delicious Sussex sparkling wine? A: A double-sized bottle of delicious Sussex sparkling wine!
£62.00
| Body | Medium-bodied |
|---|---|
| Colour / Style | Sparkling |
| Country | UK |
| Region | Sussex |
| Blend | Chardonnay, Pinot Meunier, Pinot Noir |
| Pack detail | Magnum (150cl) |
| ABV | ABV 12.5% |
Balvenie 12 Year Old
On the nose a gristly, supple nuttiness intertwined with spices. Honeyed sultanas and grapes. On the palate it's sweet with good body. The bourbon characters develop; gentle spice with a little vanilla, a hint of balancing peat lurking quietly in the substrata. Dried fruit too, combining with nuts, nutmeg, cinnamon,
£62.00
| Spirit/fortified wine type | Single malt whisky |
|---|---|
| Region | Scotland – Speyside |
| Pack detail | 70cl |
| ABV | ABV 40% |
| Gift Options | Gift |
Clynelish 14yr Single Malt Whisky
Clynelish, or as our Luca likes to call it Clynilishlish...lish (actually Clyne-lish) is a delightfully complex spicy and perfumed nose, with some floral and malty hints. The palate is multi-layered too, with some slight citrus hints on a honey background with peat and delicious spices before a honey finish with
£68.00
| Spirit/fortified wine type | Single malt whisky |
|---|---|
| Region | Scotland – Highlands |
| Pack detail | 70cl |
| ABV | ABV 46% |
Electric Landlady Pale Ale – Baker’s Dozen Brewery
Their flagship multi award winning single hopped Mosaic pale ale. CAMRA Champion Beer of Britain Finalist 2018 and East Midlands Regional Winner 2022. This beer is bursting with tropical mango flavour and aroma.
£4.50
| Beer style (display) | Pale Ale |
|---|---|
| Country | UK |
| Region | Midlands |
| Dietary | Vegetarian, Vegan |
| Pack detail | 440ml, Can |
| ABV | ABV 5.0% |
12 Second Panda IPA – Baker’s Dozen Brewery
Citra hopped Turbo-Prog IPA 6.0%. (Or, if you prefer, a hazy IPA, loaded with citrus & tropical flavours!)Inspired by Manchester's finest Math Rock band Cleft. Whack up the volume and grab a glass of 12 Second Panda. BOSH!
£4.50
| Beer style (display) | IPA |
|---|---|
| Country | UK |
| Region | Midlands |
| Pack detail | 440ml, Can |
| ABV | ABV 6.0% |
ELLC London Rye Whisky
Behold, East London Liquor Co.'s 2020 edition of its fab London Rye whisky!
£54.00
| Spirit/fortified wine type | Rye Whisky |
|---|---|
| Region | London & South East England |
| Pack detail | 70cl, Bottle |
| ABV | ABV 47% |
Somerset 3 Year Old Cider Brandy
3 year old cider brandy from the glorious county of Somerset, made entirely with Somerset apple. After maturing in oak casks, this brandy has taken on a bouquet of fragrant, floral notes with a hint of spice along the way.
£44.00
| Spirit/fortified wine type | Cider brandy |
|---|---|
| Region | South West England |
| Pack detail | 70cl |
| ABV | ABV 42% |
Vodka & Rhubarb in a Can, East London Liquor Co.
ELLC's British Wheat Vodka cut with natural rhubarb soda.
£4.00
| Spirit/fortified wine type | Vodka |
|---|---|
| Region | London & South East England |
| Pack detail | 250ml |
| ABV | ABV 4.6% |
Port Charlotte 10yo Malt Whisky
A heavily peated single malt Scotch whisky from the Bruichladdich Distillery on the island of Islay. It features bold, smoky flavors of barbecue and peat, balanced with notes of toffee, vanilla, and citrus, and has a distinct salty, seaweed tang from its coastal location.
£78.00
| Spirit/fortified wine type | Single malt whisky |
|---|---|
| Spirits sort | Whisky/Whiskey |
| Country | UK |
| Region | Scotland – Islands |
| Pack detail | 70cl |
| ABV | ABV 50% |
Loading...
No more products available...
Load Product Error




