Cotswolds Cream Liqueur 70cl
Bailey's who? This is absolutely delicious, surprisingly light and silky, the cream carries delicious vanilla and butterscotch notes, and a lovely hint of maltiness. There are subtle hints of the Single Malt Whiskey that is used to make this.
£25.00
| Spirit/fortified wine type | Cream liqueur |
|---|---|
| Region | South West England |
| Pack detail | 70cl |
| ABV | ABV 17% |
The White, Bacchus & Pinot Blanc, Balfour Winery
The Bacchus grape variety is not well known the world over but is fast establishing as a grape best suited to Britain's cooler vineyards. This refreshingly light wine blends Bacchus with better known cool-climate varietal, Pinot Blanc, and will pleasantly surprise you with how far English white wine making has
£20.00
| Body | Light-bodied |
|---|---|
| Colour / Style | White |
| Country | UK |
| Region | Kent |
| Production method | Sustainable |
| Pack detail | 75cl |
| Dietary | Vegan |
| ABV | ABV 11% |
Skye’s Chardonnay, Balfour Winery
This wine comes entirely from grafted Burgundian vines, grown on Kentish clay soil. Unoaked style: this is all about the character of the chardonnay – zesty, fresh and Chablis-like in style. Lingering complexity: this is proof that you don’t need oak to make interesting wine. There’s plenty of texture from the extended
£25.00
| Body | Medium-bodied |
|---|---|
| Colour / Style | White |
| Country | UK |
| Region | Kent |
| Grape | Chardonnay |
| Pack detail | 75cl |
| ABV | ABV 12% |
Perpetuity, Blended Scotch Whisky
A bright, lively, honest new Scotch blend to honour the spirit of an old, (un)dead, crooked cooper.
£48.00
| Spirit/fortified wine type | Blended whisky |
|---|---|
| Region | Scotland |
| Production method | Sustainable |
| Pack detail | 70cl |
| ABV | ABV 46% |
Tynt Meadow English Trappist Ale
Traditional Trappist ale brewed by the monks of Mount St Bernard Abbey in the midlands. Honest to God!
£3.90
| Beer style (display) | English Trappist Ale |
|---|---|
| Country | UK |
| Pack detail | 330ml, Bottle |
| ABV | ABV 7.4% |
Discarded Grape Skin Chardonnay Vodka
A clean, fruity vodka from Discarded Spirits Co, made using pomace – the skins, stems and seeds of grapes used left-over from the wine-making process – to distill the vodka, alongside wine-alcohol left-over from the making of alcohol-free wine. This creates notes of Williams pear, guava, green apples and almond
£39.00
Aberfeldy 12 Year Old
A fruity, clean and polished malt with a touch of honey and spice, Aberfeldy 12 Year Old is an excellent introduction to this Highland distillery. Aberfeldy's main claim to fame is as the heart of the excellent Dewar's blend but whiskies like this are putting it firmly in the spotlight.
£61.00
| Spirit/fortified wine type | Single malt whisky |
|---|---|
| Region | Scotland – Highlands |
| Pack detail | 70cl |
| ABV | ABV 40% |
‘Southville Hop’ West Coast IPA, Bristol Beer Factory
American IPA, powerfully hopped with Cascade, Centennial & Simcoe hops jamming it full of tropical fruit aromas & flavours. Attractively amber in colour, this is a giant among beers, a true IPA.
£4.50
| Beer style (display) | American IPA |
|---|---|
| Country | UK |
| Region | South West England |
| Dietary | Vegetarian, Vegan |
| Pack detail | 440ml, Can |
| ABV | ABV 6.5% |
Keller Pils, Lost & Grounded
Lost & Grounded maintain that sometimes the simple things in life are the best. They take Pilsner malt from Germany and combine it with three traditional hop varieties – Magnum, Perle and Hallertauer Mittelfruh – to produce a clean, unfiltered, Hop Bitter Lager Beer. Unfiltered and vegan friendly.
£3.80
| Beer style (display) | Pilsner lager |
|---|---|
| Country | UK |
| Region | South West England |
| Dietary | Vegan |
| Pack detail | 440ml, Can |
| ABV | ABV 4.8% |
Loading...
No more products available...
Load Product Error





